دکتر حمید کوچه باغی

پزشک عمومی


برنامه هفتگی

عسل وزنتان را کاهش می دهد بخش اول

نتایج مطالعات جدید محققان نشان میدهد که مصرف عسل و به ویژه یک قاشق چایخوری از آن قبل از خواب موجب چربیسوزی و کاهش وزن میشود.

حتماً شما هم درباره فایدههای مصرف عسل برای سلامتی شنیدهاید. همان طور که میدانید عسل یک ماده غذایی طبیعی، شیرین و پرخاصیت است که قندهای اصلی تشکیلدهنده آن فروکتوز و گلوکز بوده و حاوی مقادیر بالایی از مواد معدنی، ویتامینها، آنزیمها و نیز عناصر کمیاب است که کمتر ماده غذایی آنها را در بردارد.

این در حالی است که فرایندهای کارخانهای که برای تولید قند و شکر صنعتی بر روی نیشکر انجام میشود تمام ویتامینها، آنزیمها، ترکیبات نیتروژنی و اسیدهای اورگانیک مفید آن را از بین میبرد.

بله درست است. کالری عسل از شکر بیشتر است؛ اما عسل از شکر شیرینتر است و بنابراین شما مقدار کمتری از آن را مصرف میکنید. به علاوه آنکه عسل آنزیمهای خاصی را در بردارد که این شیرینکننده را به دو قند اصلی یعنی فروکتوز و گلوکز تبدیل میکند که جذب آنها توسط بدن راحتتر است.

مطالعهای که توسط یک گروه محقق انگلیسی به سرپرستی مایک مک اینز از متخصصان ارشد تغذیه در انگلیس که تمام طول عمر خود را وقف این تحقیق کرده است، انجامشده تأثیرات مصرف عسل در برنامه کاهش وزن را به طور کامل تعریف کرده است.

این مطالعه نتایج جالبی داشت. از جمله آنکه بر خلاف دیدگاه عموم، ترکیب منحصربهفرد قندهای طبیعی موجود در عسل، آن را به یک غذای کاهش وزن تبدیل میکند. نتایج این تحقیق از آن رو حائز اهمیت است که بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی، چاقی یکی از بزرگترین چالشهای جمعیتی و ابتلا به بیماریهای مختلف در سطح جهان شده است.

در یک برنامه غذایی کاهش وزن میتوان از غذای معمول خانواده، تنقلات و انواع دسرها که معمولاً در رژیمهای غذایی لاغری منع میشوند استفاده کرد و لذت برد به شرط اینکه: به جای شکر از عسل برای شیرین کردن آنها استفاده شده باشد.

علاوه بر این با جایگزین کردنعسلبه جای شکر در طول روز و افزودن یک قاشق عسل در نوشیدنی گرم و مصرف آن قبل از خواب، مکانیزمهایی که در مغز نیاز بدن به شیرینی را تحریک میکند از کار میافتند.

عسل هم حاوی قند است اما برعکس قندهای تصفیهشده سرشار از ویتامینها و مواد معدنی است و به طور معمول برای هضم قند، ویتامینها و مواد معدنی ذخیرهشده در بدن استفاده میشود که در نتیجه بدن را از هر نوع ماده ذخیرهای عاری میسازد.

عسل وزنتان را کاهش می دهد بخش دوم


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان طیب ، ساختمان نقش جهان ، طبقه سوم
تلفن : 32239966 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
صفحه اصلیبیوگرافیبرنامه هفتگیخدمات مطبخدمات زیباییمطالب و مقالاتمقالات مربوط به پوست و موسوالات پزشکیپیامهای کاربرانسایتهای دیگرقبل و بعد بیماران