دکتر حمید کوچه باغی

پزشک عمومی


برنامه هفتگی

نیازهای تغذیه ای نوجوانان بخش اول

نیازهای تغذیه ای در طول نوجوانی بیش از هر زمان دیگر )بجز دوران بارداری و شیردهی(، افزایش می یابد. مقدار این نیاز عموما از کودکی به نوجوانی زیاد می شود، اما با حرکت به سمت بزرگسالی این نیازها یا کاملاً قطع می شود و یا کاهش می یابد.
شیر، ماست، پنیر، تخم مرغ، گوشت، ماهی، جگر، سبزیها و میوه های مختلف از جمله غذاهای مناسب این دوره بشمار می آیند.
نیاز به مواد مغذی در نوجوانان به موازات سرعت رشد افزایش می یابد، به طوری که بالاترین میزان نیاز، در زمان حداکثر سرعت رشد، مشاهده می شود.
بلوغ، مرحله مهمی از دوران رشد و تکامل است. در این مرحله از رشد، کودک از نظر فیزیکی، اجتماعی و فکری تکامل می یابد و استقلال بیشتری پیدا می کند. تغییرات مربوط به بلوغ در کودکان، در سنین مختلف دیده می شود؛ از این رو مهارتها و توانایی کودکان همسن و همکلاس متفاوت است. یک کودک در ضمن بلوغ ممکن است ابتدا فقط از یک جنبه تکاملی، مثلاً از نظر جسمی رشد نماید و جنبه های دیگر رشد و تکامل مثلاً رشد فکری و اجتماعی را در سالهای بعد نشان دهد.

معمولاً نوجوانان 50 % از وزن و 20 % از قد نهایی خود را در دوره بلوغ به دست می آورند، ولی زمان آغاز افزایش سریع وزن و قد و مدتی که این افزایش ادامه پیدا می کند، بین نوجوانان، مختلف است. هر دو جنس مذکر و مؤنث تقریبا تا حدود نه سالگی رشد قدی و وزنی یکسانی دارند. جهش رشد پس از بلوغ در یک دختر نوجوان بین ده تا دوازده سالگی و در پسران تقریبا دو سال بعد آغاز می شود.
تفاوتهای نسبی در اسکلت بدن، توده عضلانی بدن و ذخایر چربی بین دخترها و پسرها مشاهده می گردد. در دخترها، چربی و در پسرها، عضلات و اسکلت، درصد بیشتری از کل وزن بدن را تشکیل می دهد. در این دوران پسرها به طور متوسط 20 سانتی متر و دخترها پانزده سانتی متر قد می کشند. افزایش وزن در پسران تقریبا بیست کیلوگرم و در دختران شانزده کیلوگرم می باشد. تغییرات هورمونی به طور وسیعی، اندامها و اعضای بدن از قبیل مغز را تحت تأثیر قرار می دهد و در طول دو یا سه سال نوجوان تبدیل به یک فرد بالغ ( از لحاظ جسمانی ) می شود.
الگو و سرعت رشد در نوجوانان چنان تغییر می کند که بایستی نمودار رشد مورد استفاده کودکان را با یک نمودار مناسب جهت نوجوانان جایگزین کرد، به گونه ای که نمودار رشد دختران دو تا هیجده ساله و نمودار رشد پسران دو تا هیجده ساله از یکدیگر متفاوت باشد.

نیازهای غذایی نوجوانان بخش دوم


آدرس مطب : صفهان خیابان توحید میانی ، حدفاصل چهارراه توحید و چهارراه پلیس ، جنب بانک پاسارگاد
تلفن : 36263837 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
رژیم غذایی ورزشکار باید صفحه اصلیبیوگرافیبرنامه هفتگیخدمات مطبخدمات زیباییمطالب و مقالاتمقالات مربوط به پوست و موسوالات پزشکیپیامهای کاربرانسایتهای دیگرقبل و بعد بیماران